DNS nedir?

DNS (Domain Name System) nedir?

DNS (Domain Name System) bir isim çözümleme hizmetidir. Peki neden bir isim çözümleme servisine ihtiyaç duyarız. Bilgisayarlar diğer bilgisayar ve sunucular ile IP adresi adı verilen 32 bitlik numaları kullanarak haberleşirler ve tüm veri alışverişleri bu IP adresleri yardımı ile yapılır. Yani şuan kullandığınız www.dnsayari.com sitesine IP adresini kullanarak erişiyorsunuz.

Örnek IP adresleri;

192.168.1.1

172.16.10.10

10.10.10.1

78.188.33.71

 

Web siteleride sunucu adı verilen güçlü bilgisayarlar üzerinde çalışırlar. Dolayısıyla her websitesinin bir IP adresi vardır. IP adresleri bizim bilgisayarlarımız web sitelerini çalıştırmak için bu IP adresi ile iletişim kurmalı. Fakat biz hiç bir zaman bir web sitesine bağlanacağımız zaman Web tarayıcımıza http://77.79.75.27 gibi bir IP adresi yazarak erişmiyoruz. Bu pratikte çok mümkün olan bir şeyde değil. İnsanlar isimleri daha kolay öğrendikleri ve akılda daha kalıcı olduğu için her websitesinin bir ismi yani Alan Adı (Domain Name) diğer bir deyişle URL adresi vardır. http://www.dnsayari.com ; http://www.gunceldns.com gibi. İnsanlar isim, bilgisayarlar IP adreslerini kullandığı için bu 2 sistem arasındaki dönüşümü sağlayan service’e Domain Name System (DNS) ismi verilir.

DNS bizim için bir web sitesinin IP adresini bulur ve bilgisayara bu IP Adresini söyleyerek bilgisayarın web sitesine erişmesini sağlar. Dünyada bir çok DNS hizmeti veren sunucular bulunur bizler kendimize uygun olaran DNS adreslerini / Numaralarını bilgisayarlarmıza girerek burada ki DNS Sunucularını kullanır ve internetteki sitelere erişebiliriz. Her bilgisayar için bir veya daha fazla DNS adresi girilmesi gerekir. Bilgisayarımıza girdiğimiz DNS (Domain Name System) adresleri sayasinde web sitelerini isimleri ile kullanırız bilgisayarlarda web siteleri ile IP Adresleri üzerinden iletişim kurarlar.

 

Diğer Başlıklar

DNS (Domain Name System)

DNS (Domain Name System) Kurulumu

DNS ZONE’LARI

Kaynak Kayıtları ( Resource Record )

Zone Transfer İşlemleri

DNS Sorguları

 

Dns Ayarları

Dünya'nın 1 Numaralı Yasaklı Sitelere Giriş Programı HotSpot Shield Ücretsiz Hemen İndir